Kortpredikan Jungfru Marias upptagning i him­melen 2025

Kortpredikan Jungfru Marias upptagning i him­melen 2025

Den salige John Henry Newman mediterar över ett av Marias ärenamn i den Lauretanska litanian. Där kallas hon Rosa mystica, den hemlighetsfulla rosen.

Att hon kallas ”ros” är inte svårt att förstå. Maria är det skönaste blomster som vuxit fram i den andliga trädgården. Men varför kallas hon ”hemlighetsfull”?

Newman påminner om ett historiskt faktum. Man har aldrig funnit eller ens hört talas om hennes grav, trots att så många helgongravar drar till sig både pilgrimer och visas den största omsorg. Varför får inte Maria del av denna vördnad? Inte heller har man någonsin hört talas om hennes reliker.

Detta historiska faktum tycks bekräfta vad dagens högtid bekänner. Inte bara hennes själ utan också hennes kropp är upptagen till himlen. Hon behöver inte, som andra hädangångna, invänta allas uppväckelse på den yttersta dagen.

Ett första skäl för denna tro är att Jesu kärlek till sin mor var för stor för att han skulle låta hennes kropp förmultna i graven.

Ett andra skäl är att hon själv var ”full av nåd”. Newman säger: ”överfull av nåd”. Maria var befriad från den följd av synden som vi påminns om vid varje begravning: ”av jord är du kommen, jord skall du åter bli”. Det arvet befriades Maria från genom sin obefläckade avlelse, som firas den 8 december. Hon fick del av sin Sons frälsning ”i förväg”.

Skulle hon då hemfalla åt det som hon befriats från? ”Omöjligt”, säger Newman.

Därför gläder sig och jublar både änglarna och kyrkan över dagens stora högtid.

Maria är helt och fullt i himlen, det är hos Gud. Hon är delaktig i Guds egen hemlighet. Vi besjunger henne som den ”hemlighetsfulla rosen – Rosa mystica”.

pater Ingmar Svanteson

Pater Ingmar Svanteson

Pater Ingmar Svanteson är katolsk präst och benediktinmunk i Den Helige Benedictus Kloster i Mariavall i östra Skåne. Pater Ingmar publicerar sina texter på klostrets hemsida klicka här

Pater Ingmar