Att beröva ungdomar deras referenspunkter. Ett chockerande förslag från vänstern i Frankrike
Ett av de vänsterorienterade fackförbunden i Frankrike har föreslagit chockerande förändringar i lagen som skulle påverka franska elever.
Foto: Katedralen i Chartres, illustrativ bild
Frankrikes nationella utbildningsråd har godkänt ett förslag från ett vänsterfackförbund om att ändra de traditionella benämningarna på skollov och universitetsledigheter, vilka hänvisar till kristna högtider, och ersätta dem med sekulära beteckningar.
Om detta genomförs, skulle uttryck som påsklov (vacances de Pâques), jullov (vacances de Noël) och allahelgonlov (vacances de la Toussaint) försvinna från språket.
Fackförbundets chockerande idé
Initiativet kommer från fackförbundet FSU-SNUipp, som anser att de nuvarande benämningarna inte längre är lämpliga för dagens nationella utbildningssystem.
Vid ett möte i det nationella utbildningsrådet den 1 oktober godkändes förslaget med 44 röster för och 7 röster emot.
Motstånd mot initiativet har bland annat kommit från Nationella universitetsfederationen (UNI), som grundades 1969 för att försvara Frankrikes kulturella och kristna rötter.
De menar att bakom den föreslagna retoriken, som försöker framstå som sekulär och universalistisk, döljer sig gamla vänsterdrömmar om att utplåna Frankrikes kristna arv, dess traditioner och dess historia.
"Alla helgons dag, jul, påsk är kristna högtider som utgör en integrerad del av Frankrikes historia. Att vilja avskaffa dem är ett ytterligare steg i att beröva vår ungdom deras referenspunkter", skriver UNI:s aktivister i en petition riktad till det franska utbildningsministeriet.
En våg av konversioner i Frankrike
Samtidigt registreras rekordmånga konversioner i Frankrike. Över 10 300 vuxna och 7 400 tonåringar döptes i år i Frankrike under påskvakan. Det är en ökning med 45 procent jämfört med 2024, vilket bekräftar en trend som observerats under de senaste fem åren.
Aldrig tidigare har den katolska kyrkan i Frankrike registrerat så många katekumener. Den 10 april publicerade Franska biskopskonferensen dessa siffror – vilket innebär över 5 000 fler dop än 2024 (+45 %).
Inlägget kommer från sidan www.dorzeczy.pl
Direktlänk till inlägget klicka här
Översättning till svenska, oktober 2025, AI
Läs också: Frankrike kokar! En plåga av antikatolska profanationer har attackerat ännu en del av landet
Läs också: Nytt rekord i Frankrike: 12 000 personer döps
Läs också: Frankrike: Stort antal vuxna och ungdomar mottar dopet på Påsknatten 2025
Läs också: Kyrkan i Frankrike döper fler än 5000 vid Påsk 2023
